Forum Forum Stowarzyszenia Przyjaciół Kolei i Zabytków Techniki oraz Toruńskiej Makiety Modułowej Strona Główna Forum Stowarzyszenia Przyjaciół Kolei i Zabytków Techniki oraz Toruńskiej Makiety Modułowej

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Most Pauliński

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Stowarzyszenia Przyjaciół Kolei i Zabytków Techniki oraz Toruńskiej Makiety Modułowej Strona Główna -> Dział zabytków techniki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 18:18, 16 Wrz 2006    Temat postu: Most Pauliński

Po uzyskaniu zgody Miłościwie Nam Panującego zapodaje temat mojej dzisiejszej eskapady...
tytułem wstępu:

Nazwa Most Pauliński pochodzi od dominikanów, którzy w 1263 roku osiedlili się między dzisiejszymi Wałami gen. Sikorskiego, Mostem Paulińskim i Zaułkiem Prosowym. Zakonnicy przyjechali z Lubeki, gdzie mieli swoją siedzibę w kościele pod wezwaniem św. Pawła. Właśnie od patrona świątyni byli nazywani paulinami i z takim przydomkiem trafili do Torunia. Znajdujący się pod ulicą most ma cztery niekompletne przęsła, z których trzy są udostępniane zwiedzającym.
cytat z [link widoczny dla zalogowanych]

Most Pauliński to ulica znajdująca się na fragmentach dawnego średniowiecznego mostu łączącego Stare i Nowe Miasto. Most ten stał na fosie oddzielającej oba miasta, do której wykorzystywano rzeczkę Postolec.
Jeszcze niecałe 150 lat temu teren tutejszy wyglądał zupełnie inaczej. Widać było oddzielające Stare i Nowe Miasto mury obronne wraz z fosą, na której przerzucony był most. Na jego zamknięciu od strony Starego Miasta stała Brama Paulińska.
W dolinnym obniżeniu, wykorzystywanym później jako fosa między Starym a Nowym Miastem, płynął pierwotnie strumień Postolec; do owego obniżenia około 1262 roku równolegle do Postolca wprowadzono sztucznym przekopem Strugę Toruńską. W 1386 roku zbudowano nad Strugą murowany most, którego wszystkie cztery arkady zachowały się do dziś. Piąte przęsło mostu, najbliższe Bramy Paulińskiej, było zapewne drewniane; tym przęsłem przepływał Postolec. Pod częścią murowaną mostu woda nie przepływała, a przy zamknięciu przepływu w części drewnianej, woda się spiętrzała a most służył jako grodza.
Most postawiony był ukośnie do Bramy Paulińskiej. Szerokość mostu wynosiła ponad 15 m i już od końca XIV wieku był wykorzystywany przez kramarzy; po obu jego stronach stał szereg domków o rzucie 3 x 3 m. Prawdopodobnie już w XVII wieku zasypano odcinek fosy przed Bramą Paulińską, gdzie była część drewniana, a Strugę poprowadzono kanałem krytym. W latach 80. XIX wieku zlikwidowano ostatecznie układ fos w mieście i południową część mostu.
Obecnie na moście, pod nr 2/10, stoi m.in. jednopiętrowy, z mansardowym dachem, dom rzemieślniczy z XVIII wieku. Dom ten, strukturalnie składający się z kilku mniejszych, przylega od podwórza do fragmentu gotyckiego muru dawnego klasztoru Dominikanów (zwanych w średniowiecznym Toruniu Paulinami - stąd nazwa) i Kościoła św. Mikołaja Mur zdobiony jest ostrołucznymi blendami.
cytat z [link widoczny dla zalogowanych]
Myśle że najlepiej zobrazuje to rysunek oraz zdjecie jednego z przęseł.




Przepraszam za jakość (cieżkie warunki pracy) .
Na zakończenie chcialbym dodać ze tak do końca nazwa nie jest trafna...Zamiast most powinno być WIADUKT a to dlatego ze nigdy pod min nie płyneła woda i nie pauliński tylko PAULERSKI jak ongiś nazywano dominikanow...
Powrót do góry
MaciejOledzki
Administrator



Dołączył: 27 Lut 2006
Posty: 1950
Przeczytał: 4 tematy

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Solec Kujawski

PostWysłany: Sob 18:44, 16 Wrz 2006    Temat postu: Re: Most Pauliński

mechanik napisał:

Myśle że najlepiej zobrazuje to rysunek oraz zdjecie jednego z przęseł. które to kolega Admin zobowiazał sie zamiescić...
Przepraszam za jakość (cieżkie warunki pracy) .


Pozwoliłem sobie nieco zmoderować tekst postu Krzysztofa po doklejeniu do niego zdjęć, ale z kronikarskiego obowiązku powyżej cytuję oryginalny tekst.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Stowarzyszenia Przyjaciół Kolei i Zabytków Techniki oraz Toruńskiej Makiety Modułowej Strona Główna -> Dział zabytków techniki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin